Czy warto korzystać z taśmy led? Jakie istnieją zalety z tym związane?

Posted on 12/07/2018 12:50am

Coraz więcej osób wykorzystuje taśmy z oświetleniem led. Gdy bardziej zagłębimy się w temat zauważymy, że realne są większe możliwości np. taśma led z zasilaczem. Jeśli planujemy z tego korzystać powinniśmy pamiętać, że niezbędna jest półka, która nie jest narażona na wilgoć. Nie ma również zagrożenia urwania taśmy led poprzez ostre przedmioty. O czym powinniśmy pamiętać? Jak to przygotować?

Taśmy z pewnością najlepiej zginać pod kątem prostym, warto je prowadzić po łuku. Jak planujemy poprowadzić taśmę w całym pomieszczeniu wzdłuż sufitu, to najbardziej łatwo ją rozdzielić na proste odcinki, które będą złączone przewodami w miejscach, w jakich taśmę musimy wygiąć pod kątem 90 stopni lub większym. Jak taśma będzie pasować i jej długość jest odpowiednia, to przychodzi czas, żeby połączyć ją z zasilaczem. W przypadku modeli jednokolorowych z taśmy wyprowadzić należy dwa przewody, czerwony, który jest plusowy i czarny (czyli minus).taśma led
Author: SparkFun Electronics
Source: http://www.flickr.com
Kolory przewodów są bardzo istotne, złe podłączenie jest w stanie uszkodzić taśmę. Jak możemy złączyć taśmę z zasilaczem? Najprościej skręcić ze sobą przewody mając na uwadze kolory, czyli czerwony z czerwonym oraz czarny z czarnym. Należy je zabezpieczyć przy pomocy taśmy izolacyjnej, pamiętając, iż pary przewodów nie powinny stykać się ze sobą w żadnej chwili . To z tego powodu, że ewentualne zwarcie na pewno uszkodzi taśmę i zasilacz. Takiego typu połączenie nie będzie jednak zbytnio trwałe, lepiej skorzystać z kostek do przewodów elektrycznych które są owinięte taśmą izolacyjną albo połączenie lutownicze. Czasami mają miejsce też problemy, ponadto co możemy wykonać jeżeli mamy kawałek taśmy 2m, bez żadnych przewodów? Na takiej taśmie znajdują się gniazda lutownicze, zaś każdy z odcinków ma gniazdo plus i minus z każdej strony.

Bardzo ważne jest, aby zasilać taśmę tylko z jednej strony, nie można doprowadzić napięcia przewodami z początku taśmy i następnymi przewodami na samym końcu taśmy. Jeżeli chodzi o podłączenie to są do wyboru dwie możliwości Możemy więc przylutować przewody do taśmy lub użyć gotowego konektora. Lutowanie będzie bardziej wytrzymałe, nie każdy jednakże ma własną lutownicę. Konektor wystarczy do zapewnienia odpowiedniej pracy taśmy, nie będzie wpływał negatywnie na jej trwałość.

Tags: Sufit, lutowanie, przewody