Hiperrealizm w malarstwie i fotografii

Posted on 13/09/2018 7:22am

Hiperrealizm jest nurtem w malarstwie, który został zapoczątkowany w 20-tym wieku. Wyróżniał się on tym, że próbował pokazywać rzeczywistość z najdrobniejszymi detalami. Dokładne odwzorowaniem było tu podstawowym czynnikiem, który był brany pod uwagę przez artystów. Termin ten pierwszy raz wypowiedziano w USA. Był skierowany do artystów, którzy próbowali odtworzyć na płótnie zdjęcie.


Farba Natura™ 512 marki Benjamin Moore
Author: B.M. Polska Sp. z o.o.
Source: B.M. Polska Sp. z o.o.
Hiperrealizm również w Europie wiódł prym. Niezmiernie modny stał się w Republice Federalnej Niemiec, gdzie także odbywała się wystawa wyjątkowej sztuki w Kassel, na której prace malarzy tegoż nurtu zrobiły olbrzymią furorę. Hiperrealizm znany jest też po takimi pojęciami jak superrealizm jak i fotorealizm. Artyści malarze - obrazy polskich artystów - tego nurtu za priorytetowe zadanie uznali przedstawiać nieprzekłamaną w jakikolwiek sposób otaczającą rzeczywistość. Głównymi tematami ich obrazów są zwykłe rzeczy jak na przykład samochody czy obiekty sklepowe (malarstwo w naszej galerii).

aranżacja wnętrz
Author: Tammy Manet
Source: http://www.flickr.com
Mnóstwo reprezentantów hiperrealizmu decyduje się też na odwzorowanie fotografii własnego autorstwa. By wykonać takowe dzieło należy mieć olbrzymie umiejętności, ponieważ to zadanie nie należy do łatwych. W każdym obrazie widać, elementy, które oddają osobowość autora jak również i jego sposób spostrzegania świata. Tematy obrazów są ściśle związane z jego najbliższym otoczeniem. W każdym przypadku fotografia nie jest przez twórcę traktowana jako narzędzie a raczej jako w pełni świadomie wybrana sytuacja wyjściowa, która może dać pole do popisu przy rozwijaniu wątku obrazu.

Hiperrealizm jest uznany za największego rywala dla minimal art jak również innych nurtów w sztuce, które nie kładą dużego nacisku na treść dzieła, co związane jest z tym, że nie muszą mieć praktycznie większych umiejętności technicznych. Do jednych z najbardziej znanych dzieł tegoż nurtu bez wątpienia należy zaliczyć obraz o tytule ''żółta spódnica". Patrząc na to dziełu widzimy jak bardzo jego autor starał się przedstawić wszystkie najważniejsze niuanse. Nie często przydarza się tak w innych nurtach, że polscy artyści taką wagę przywiązują do nawet najmniejszych niuansów (czytaj to).

Tags: wystawa, fotografia, malarstwo, autor