Jak oświetlić pomieszczenie? Nowoczesne lampy na każdą kieszeń

Posted on 15/04/2019 7:49am

Co warto wiedzieć na temat żarówek led, oraz czy warto zmienić tradycyjne oświetlenie na takie światło? Zaledwie kilka lat temu światło led było bardzo drogie i nie każdy był w stanie sobie na nie pozwolić. Sytuacja jednak zmieniła się i przybrała nieoczekiwany obrót a standardowe żarówki skutecznie znikają z rynku. Do tego stanu rzeczy przyłożyła rękę Unia Europejska oraz jej zaostrzenie norm, odnośnie mocy żarówek. Wielu z użytkowników zmuszonych zostało do zrezygnowania z popularnych w Polsce „setek”, w związku z czym wielu z nas wybrało inne rozwiązania.


nowoczesna lampa
Author: Faruk Ateş
Source: http://www.flickr.com
A takim niewątpliwe są żarówki led. Czy warto jednak zmieniać tradycyjne żarówki na nowoczesne lampy, czy też to tylko moda, która przeminie? Jakie zalety wynikają zzakupu nowoczesnych lamp? Do najistotniejszych zalet omawianego oświetlenia niewątpliwie musimy zaliczyć ich ekonomiczność i trwałość. Nowoczesne ledy potrzebują wybitnie mało energii, dzięki temu zapewniają o wiele mniejsze rachunki, poza tym ich wymiana jest niezbędna bardzo rzadko. Musimy również dodać, że ich sprawność działania, czyli ilość dostarczonej energii przekształconej w światło dziennie będzie na poziomie 80 - 95%. Standardowe żarówki mają o wiele gorszy rezultat, klarujący się na poziomie pomiędzy 5 – 10 %. Inną z zalet żarówki led będzie możliwość ukierunkowania światła, jesteśmy w stanie zogniskować promień światła bez potrzeby użycia reflektorów. Jakie są podstawowe obawy dotyczące nowoczesnego oświetlenia?

oryginalna lampa
Author: Darkpartment
Source: http://www.flickr.com
Oprócz licznych zalet, z jakich wymieniliśmy wyłącznie kilka, warto również napomknąć o wadach stosowania takiego światła. Największą wadą zdaje się dość wygórowana cena, ta jednak zwróci się po pewnym czasie, ponieważ raz zakupiona żarówka będzie używana przez długi czas i przy tym jest wybitnie energooszczędna. Kolejnym minusem jest to, że diody wyświetlają więcej niebieskiego światła niż inne oświetlenie, przez co czasami możemy odnieść wrażenie, że niektóre przedmioty są zrobione jakby z innych materiałów niż w rzeczywistości. Jak wszystko w życiu, tak samo diody mają zarówno wady, jak i zalety. Aczkolwiek te drugie zdają się być o wiele istotniejsze.

Tags: diody, oświetlenie, światło, zakup