Jakie dostępne są rodzaje szkła? Co się wytwarza z tego materiału? W jaki sposób właściwie produkuje się szkło?

Posted on 24/07/2019 7:36am

Surowcem do produkcji tradycyjnego szkła jest piasek kwarcowy, jak również kilka innych składników, jak węglan sodu albo węglan wapnia. Wszystkie składniki są wymieszane, topione w piecu przy temperaturze 1200-1300 stopni Celsjusza. Następnie są formowane w wyroby przed całkowitym zastygnięciem. Naturalne szkło, To znaczy obsydian, używano jako broń w Ameryce, natomiast produkcja szkła jest już znana od bardzo dawna - od mniej więcej pięciu tysięcy lat.

Szklany stolik na taras
Author: Emilio Labrador
Source: http://www.flickr.com
Jest wiele typów szkła. Najbardziej znane jest rzecz jasna szkło na okna. Jest to szkło płaskie, wyrabiane bardzo często metodą float. Inną znaną jest metoda szkła ciągnionego. Tą jednak metodą szkło jest produkowanie już bardzo rzadko. Szkło float może być wyrabiane w grubościach od 2 do 19 milimetrów. Szkło jakie stosuje się w budownictwie kupić możemy standardowo w grubościach od 3 do 12 milimetrów. Przepuszczalność promieni świetlnych zależy od grubości i ilości tlenku żelaza w masie szklanej. Szkło, które ma małą zawartość tlenku żelaza określane jest jako szkło odbarwiane.

Takie szkło jest bardzo dobre też jako witryna szklana. Inne rodzaje to szkło płaskie walcowane, jakie jest niezmiernie często robione jako szkło ornamentowe, o grubości od 3 do 8 milimetrów. Szkło płaskie zbrojone, jak sama nazwa wskazuje, to takie, które ma zatopioną metalową siatkę zbrojeniową, robione jest w taflach grubych na 5 do 8 milimetrów. Szkło płaskie barwione w składzie jest bardzo ciekawe, ponieważ podczas wytapiania szkła dodaje się składniki, które sprawiają zabarwienie masy szklanej na odpowiedni kolor. Bardzo często są to związki metali ciężkich. Dostępne są także szyby zespolone, jest to zestaw szyb złożonych z dwóch, trzech, a także większej liczby pojedynczych szyb, które są przedzielane ramką dystansową.

Wyrabia się je z dwustopniowym uszczelnieniem krawędzi styku. To są te lepiej znane rodzaje szkła, ale oczywiście potem z tego materiały tworzy się ogromną ilość przedmiotów, szczególnie do domu czy restauracji, jak na przykład daszki szklane. Żeby poznać całą ofertę tego typu wyrobów powinniśmy udać się do profesjonalnego sklepu, jak stoliki szklane Wrocław. Szklane przedmioty z pewnością wzbogacą wystrój naszego lokum. Dodadzą mu ciekawego nastroju i przyjemnej atmosfery. (Polecamy szkło Wrocław) Spróbujmy sami poeksperymentować z tym surowcem.

Tags: temperatura, metal, domu, metale ciężkie, lokum, float, tlenek