Kilka słów o podłogach wykonanych z kamienia naturalnego oraz sposobach ich pielęgnacji.

Posted on 09/02/2019 2:24pm

Kamienne podłogi to doskonała inwestycja na przyszłość. Wyższy koszt zakupu i montażu tego typu płyt z pewnością zrekompensuje nam ich wytrzymałość i naturalny wygląd. Trudno sobie wyobrazić, by jakikolwiek sztuczny produkt był w stanie rywalizować z siłą przyrody.

posadzka z kamienia
Author: MS więcej niż OKNA
Source: MS więcej niż OKNA
Okładziny kamienne to bardzo pojemna kategoria. Do dyspozycji mamy kilka nadających się do tego rodzajów kamienia, a te z kolei dzielą się jeszcze na odmiany. Do najbardziej znanych gatunków należy marmur, granit, bazalt, piaskowiec, onyks czy wapień - idź na z na w link: . Ze względu na odmienne własności każdy z wyżej wymienionych typów znajduje zastosowanie do czegoś innego. Utożsamiany z luksusem marmur ma oryginalną strukturę i jest względnie miękkim i łatwo obrabialnym surowcem, w związku z czym służy przede wszystkim jako element wyposażenia wnętrz.
Granit natomiast jest o wiele bardziej trwały i odporny na ścieranie niż pozostałe typy kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale nadaje się na balkony, parapety i blaty w kuchni. Praktyczną alternatywą dla podłóg kamiennych jest wylewka z lastriko. Tak nazywa się charakterystyczny beton uzyskiwany z wody, cementu i grysu mający szerokie zastosowanie w budownictwie.


Pielęgnacja podłóg wykonanych z kamienia jest dość prosta. Do utrzymania płytek w czystości wystarczy często przecierać je szmatką namoczoną w wodzie z delikatnym detergentem. Istnieją też specjalne środki do zabezpieczenia powierzchni kamienia. Niestety z biegiem czasu kamień, tak jak każdy inny surowiec, może ulec zmatowieniu.

podłoga z lastryko
Author: josef friedrich schmidt
Source: pixabay
Wtedy możemy zdecydować się na specjalistyczne procedury pielęgnacyjne, które przywrócą naszym podłogom ich pierwotny wygląd. Bardzo skutecznym zabiegiem jest na przykład krystalizacja marmuru. W jej trakcie zmienia się powierzchnia kamienia, który znowu staje się lśniący niczym lustro. Dzieje się tak dzięki użyciu czynnych substancji chemicznych, określanych mianem krystalizatorów. Firmy, które zawodowo zajmują się dbaniem o wytwory z kamienia naturalnego, posiadają w swej ofercie zabiegi dostosowane do niemal wszystkich jego gatunków. Na nasze życzenie wykonają: impregnację i szlifowanie granitu, piaskowca i trawertynu, polerowanie lastriko (ciekawa oferta z firma z Warszawy) i naprawę uszkodzeń w jakimkolwiek typie posadzek. Miastem, w którym na pewno nie będziemy mieć problemów ze znalezieniem takich usług, jest Warszawa.

Tags: kamień, pielęgnacja, podłogi, posadzki