Krótki przegląd najpopularniejszych rodzajów tapet, plusy i minusy chętnie wybieranych w ostatnim czasie fototapet.

Posted on 11/10/2018 7:19am

Tapety od kilku dekad są jednym z najchętniej wybieranych materiałów do wykończenia ścian wewnątrz domów. Przez lata powstało ich wiele różnych rodzajów, które się różnią parametrami i wyglądem, i bez przerwy pojawiają się nowe pomysły.


fototapeta
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Najpopularniejsze są tapety (więcej na temat) papierowe, mają one wprawdzie najgorsze parametry, ale przez to są tanie, i to właśnie przyczynia się do ich popularności. Dużo lepszej jakości, ale również droższe są tapety (szczegóły w podanym źródle) oparte na powłoce winylowej. Są one przede wszystkim dużo ładniejsze niż papierowe, ogromną ich zaletą jest także odporność na działanie wilgoci. Można je bez żadnej obawy myć, a dzięki swoim parametrom doskonale sprawdzają się na przykład w łazienkach i kuchniach. Ostatnio bardzo dużą popularność zaczynają zdobywać tapety oparte na flizelinie, ich ogromną zaletą jest znacznie łatwiejszy montaż. Bardzo dobrze tłumią hałasy i ocieplają wnętrze pomieszczeń, a w przypadku ewentualnego remontu również jest z nimi dość wygodnie, bo bardzo łatwo można je ściągnąć ścian.

Lecz nawet na ten rynek wkroczyła w pewnym momencie nowoczesna technologia, pozwalając na tanie wytwarzanie fototapet. Początkowo były one drogie i trudno dostępne, jednak rozpowszechnienie drukarek przemysłowych spowodowało, że ich ceny mocno się obniżyły. fototapety bardzo szybko wdarły się do wielu mieszkań i domów i nie wygląda na to, że je prędko opuszczą, gdyż zwyczajnie dają bardzo duże możliwości.


fototapety z krajobrazem - morze
Author: Thomas Kujawa
Source: http://www.flickr.com
Największym plusem fototapet stało się to, że da się na nich wydrukować praktycznie każdy motyw. Są tu dwie możliwości, albo można wybrać zdjęcie wśród setek tysięcy, jakie firma robiąca tapety daje swoim klientom, lub też można podesłać własną fotografię, jeśli tylko będzie ona miała odpowiednią jakość. Czy będzie to ujęcie ukochanego zwierzaka, pamiątka z wakacji czy rodzinny portret, to nie ma znaczenia, na fototapecie można wydrukować wszystko będzie się chciało. Po złożeniu zamówienia trzeba parę dni poczekać na jego realizację i przesłanie, a następnie nakleja się wszystko dokładnie tak samo, jak zwykłe tapety.

Tags: fotografia, tapety