Na czym polega modernistyczna kompozycja pokoju?

Posted on 22/06/2018 4:21pm

Wnętrze modernistyczne to regularnie przewijająca się fraza w wielu tekstach dotyczących wyposażenia. To nie dziwi, w końcu to jeden sposobów urządzania, po które chętnie sięgają świeżo upieczeni posiadacze lokali. Z jakiego powodu właśnie modernistyczne wnętrza są tak popularne? Co właściwie oznacza to pojęcie i jak wykonać wnętrze w stylu modernistycznym?
wnętrza
Author: Bryn Pinzgauer
Source: http://www.flickr.com
Modernizm ma wiele odmian i nie musi być zawsze rozumiany tak samo. Większość pomieszczeń w tym stylu można poznać już na pierwszy rzut oka. Odznaczają się bowiem nowoczesnymi meblami, które są zwykle tak zwanymi meble (polecamy białe meble) designerskimi. Niemniej jednak nowoczesność to z reguły minimalizm i właśnie to mocno wyróżnia ten styl. W modernizmie nie znajdziesz dużej liczby ozdób. Można powiedzieć, że zawsze stawia się raczej na mniej elementów niż więcej (przejdź do galerii).
Podobne zdanie można sformułować odnośnie konstrukcji samych mebli i innych elementów. Mogą być one wykonywane choćby z jednego kawałka materiału – albo chociaż mogą robić podobne wrażenie. Modernizm to również wielkie przestrzenie. Im więcej niezagospodarowanego miejsca w pokoju gościnnym czy pokoju przejściowym, tym lepiej. W celu osiągnięcie podobnego efektu nieraz nawet łączy się pomieszczenia w jedną całość. Usuwa się ściany np. rozdzielające kuchnię i salon. W takim wypadku przestrzeń kuchenna stanowi jedynie aneks do salonu. Całość sprawia natomiast wrażenie o wiele rozleglejszej przestrzeni.
wnętrza
Author: Bob n Renee
Source: http://www.flickr.com
Najwięksi miłośnicy przestrzenności pozbywają się nawet większości ścian. W ekstremalnych przykładach większość pokoi stanowi jedno wielkie pomieszczenie. Aby wrażenie wielkości było jeszcze większe, dobrze jest także dobrać odpowiednie kolory. Oczywiście najlepiej pasują tu jasne kolory, które optycznie rozciągają przestrzeń. Na ścianach do tego powinny pojawić się zwierciadła, dzięki nim pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie jeszcze większego.

Tags: Wnętrza, aranżacje, modernizm