Okno gustownie wystrojone na wiosnę

Posted on 13/06/2018 3:13pm

Czy wiecie Państwo, że w siedemnastym wieku w Anglii i Szkocji otwory okienne specjalnie zamurowywano, aby uniknąć podatku wprowadzonego w 1696 roku? Dopiero gdy w 1851 roku podatek zlikwidowano, Anglicy postanowili je na nowo stawiać i ozdabiać. Tym sposobem, aby zwiększyć ilość wpadającego światła, w XIX wieku powstały wiktoriańskie okna wykuszowe. Znajdowały się przy nich ławeczki, które były idealnym miejscem, żeby usiąść i podziwiać widoki.

duże okna
Author: Public domain: Use these pix for any purpose
Source: http://www.flickr.com
Nie bez powodu używa się powiedzenia „okno na świat”. Przecież pierwszą rzeczą, jaką najczęściej robimy o poranku, jest zerknięcie na widok za oknem. Ale od tego czy dzień będzie udany zależy nie tylko wspaniały widok za oknem, ale i dekoracja okna.

W sklepach możemy kupić wiele akcesoriów, które przydadzą się do aranżacji okien. Wykorzystujmy akcesoria, takie jak eleganckie chwosty itp., dzięki którym okno (link) nabiera wiele szyku. Zwracającą uwagę dekoracją może też być zawieszka na okno. To może być misternie zrobiony na szydełku, wykrochmalony motyl, szklane kryształki, które pięknie przepuszczają światło albo papierowa wycinanka. Wiosna podpowiada nam tyle pomysłów!
Tendencji i stylów w ozdabianiu okien jest tak dużo, że trzeba solidnie się zastanowić zanim zdecydujemy się na któryś wariant. Im większe okna, tym ich ”ubiór” będzie miał większy wpływ na resztę pomieszczenia. Firanki mogą być ”czyste” lub zdobione. Jeśli pokój nie jest wystarczająco doświetlony, skoncentrujmy się na firankach bardziej delikatnych jednocześnie wpuszczających do pokoju więcej światła. Można je dowolnie układać dostosowując do szerokości okna, indywidualnych upodobań i co istotne ilości światła wpadającego do pokoju.

okna
Author: Carodean Road Designs
Source: http://www.flickr.com
Podczas wyboru zasłon kierujmy się własnym gustem. Dopasujmy je kolorystycznie do wnętrza, aby całość perfekcyjnie się komponowała. Inspiracji szukajmy w sieci i magazynach wnętrzarskich.
W końcu do naszych drzwi zapukała wiosna. Przyszła więc pora na wiosenne aranżacje. Zrezygnujmy z zimowej monotonii w naszych wnętrzach i wprowadzamy do nich optymistyczny powiew wiosny. Warto zacząć od okien.

Tags: okna, Wnętrza, dekoracje, firanki