Oryginalny oraz ogromnie kreacyjny styl art deco z przełomu XIX i XX wieku

Posted on 02/03/2019 3:19am

Polskie art deco jest to pewny styl, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. Mieści on wzornictwo przemysłowe, architekturę bądź również sztuki plastyczne. Art deco jest aktualnie formułowany jako stylowy i estetyczny styl epoki jazzu.

styl art deco
Styl ten sięga do wielu rozmaitych dyscyplin i motywów, między innymi do motywów klasycznych i egipskich, form imitujących akty, przeróżne postacie, zwierzęta a także mieści różnorodne motywy geometryczne.

Art deco to często wyrafinowane i niezwykle kreatywne dzieła sztuki, jakie nierzadko są wykonywane z ogromnie wartościowych materiałów, takich jak kość słoniowa albo też srebro, dzisiaj styl ten w wielu przypadkach jest także scalany z innego rodzaju surowcami, takimi jak na przykład chromowana stal lub też bakelit.

Obecnie w Polsce dużą popularnością cieszy się galeria art deco. Zdołamy przytoczyć liczne galerie, które przedstawiają mnóstwo intrygujących wytworów. Polskie art deco było (i do tej pory jest) tworzone poprzez rozliczne ugrupowania, które upowszechniały rzemiosło artystyczne w szerokim pojęciu. Do takich ugrupowań możemy zaliczyć między innymi Ryt, Ład bądź też Warsztaty Krakowskie. Twory te odwoływały się przede wszystkim do sztuki ludowej. Do znanych i popularnych artystów tworzących w stylu art deco możemy zaliczyć między innymi Czajkowskiego, Szczepkowskiego czy też Stryjeńskiego a także wielu innych rozlicznych artystów.W dzisiejszych czasach polskie art deco odnosi się dodatkowo do projektowania i aranżacji wnętrz właśnie w takim ozdobnym, nowomodnym i wymyślnym stylu. W wielu rozlicznych sklepach możemy dzisiaj odnaleźć liczne pomysłowe dodatki do domu i mieszkania, oraz także meble w stylu art deco, jakie charakteryzują się wyjątkowością oraz niezwykłą klasą. Do art deco zaliczane są dodatkowo intrygujące i pomysłowe dodatki, przykładowo obrazy, fotografie, rzeźby i tak dalej. Jeżeli jesteś osobą z twórczą duszą i inspiruje Cię sztuka, to niewątpliwie aranżacja domu lub mieszkania w stylu art deco będzie dla Ciebie wyborna.

Przeczytaj także: O artyście - Andrzej Romański

Tags: sztuka, artyści