W jaki sposób możemy wykorzystać szkło w aranżowaniu mieszkania?

Posted on 12/02/2018 4:22pm

Na pewno każdy, kto chodził do szkoły, poznał najbardziej znaną lekturę Stefana Żeromskiego – „Przedwiośnie”. W książkach nierzadko znajdują się powiedzenia, które wchodzą do języka na długo. I tak w tej książce ukazało się sformułowanie „szklane domy”, które symbolizowało pewne wspaniałe marzenie, bez najmniejszych szans na realizację.
Była tam pewna wizja Polski przyszłości, w której budulcem czterech kątów będzie szkło. Można rzec, że niewielka część tej wizji jest widoczna gołym okiem teraz. Przecież w wielu budynkach są nowoczesne balustrady szklane na schodach. Tego rodzaju maniera architektoniczna jest bardzo estetyczna i sprawia, że dom wygląda innowacyjnie i przyszłościowo.

Jednak nie tylko te rzeczy produkuje się ze szkła. W wielu ekskluzywnych mieszkaniach i domach wolnostojących można natknąć się na ściany szklane. Naturalnie tego typu ściany są montowane wewnątrz lokum. Mogą one np. oddzielać jadalnię od kuchni. W ostatnich latach bardzo modne jest scalanie kuchni z jadalnią, lecz niestety taka koncepcja ma wadę – wszelkie zapachy z kuchni swobodnie snują się po domu. Wyziewy kulinarne bywają niemiłe, np. przy kapuście. Zatem dobrze umiejscowione ściany szklane umożliwią stworzenie uczucia przestronności i równocześnie zniwelują napływanie przykrych zapachów z kuchni.Czynniki wystroju domostw, takie jak np. balustrady szklane, kojarzą się z nowoczesnością. Wiele osób zgłasza pewne lęki przed zainstalowaniem szklanych rzeczy w domu. Głównym argumentem jest to, że ściany szklane to swego rodzaju przepustka do łamania prywatności domowników.

To fałszywy argument, ponieważ można nabyć i zamontować przegrody ze szkła nieprzezroczystego. Drugą wadą, jaką zauważają niektórzy, jest obawa przed zniszczeniem szyby i pocięciem się. Duża część balustrad i innych części jest wykonana ze szkła pancernego, które jest niełatwe do zniszczenia.

Tags: Przedwiośnie, szyby, marzenie, część, przepustka, argument