Z pewnością każdy z nas słyszał trochę o diodach, ale wielu z nas także nie zdaje sobie sprawy, o co w tym chodzi. Przekonaj się, jak to zrozumieć

Posted on 29/08/2019 7:29am

Aktualnie diody są niezwykle popularne, a to z powodu diod LED, co jednak wiemy na ich temat? Co powinniśmy wiedzieć? Oto krótki przewodnik. Dioda jest po prostu dwuzaciskowym elementem elektronicznym, odpowiedzialnym za przewodzenie prądu elektrycznego metodą niesymetryczną. Niesymetryczny, to znaczy, iż prąd przewodzony jest mocniej w jednym kierunku niż w przeciwnym.
lampka
Author: kogakure
Source: www.flickr.com
Pierwszymi diodami były detektory kryształkowe a także diody próżniowe. Dzisiaj najbardziej poznane i najbardziej rozpoznawalne są diody półprzewodnikowe (mselektronik.pl).

Czy masz świadomość, że znajdujące się tu praktyczne informacje (http://maragency.pl/kategoria/oczyszczalnie/variocomp-d-(komunalne)/4), mogą być w dużym stopniu dla Ciebie pożyteczne? Tyczą się one tematyki, która Cię właśnie zafascynowała.

Są one stworzone z dwóch warstw całkiem odmiennego półprzewodnika, wytwarzają one wspólnie złącze p-n. Istota ich funkcjonowania odnosi się do przewodzenia prądu w jednym kierunku, jednocześnie blokowanie jego przepływu w odmiennym kierunku. Właściwość takiego typu możemy wykorzystać do prostowania napięcia przemiennego czy demodulacji sygnałów w odbiornikach radiowych.

Dzięki właściwemu doborowi materiałów i parametrów wytwarzania złącza p-n możemy zmieniać charakterystykę diody. Sprawia to, iż może ona modyfikować swoje zachowanie, jest w stanie zachowywać się w sposób bardziej zawiły niż normalny zawór elektryczny. Najlepszym tego przykładem są diody Zenera, jakim poświęcimy kolejną część wywodu. To odmiana diody półprzewodnikowej, natomiast jej najważniejszym parametrem jest napięcie przebicia złącza p-n. Jak napięcie jest przekroczone ma miejsce nagły, gwałtowny wzrost prądu. Kierunek przewodzenia ma zachowanie jak zwyczajna dioda (mselektronik.pl/about-us), natomiast podczas polaryzacji zaporowej może przewodzić prąd po przekroczeniu określonego napięcia na złączu, jaki jest określany napięciem przebicia.Przy niezbyt wielkich napięciach, do około pięciu volt najważniejszą rolę spełnia zjawisko Zenera. Jeśli napięcie rośnie można zaobserwować wpływ zjawiska Zenera, lecz jednocześnie przebicia lawinowego. Gdy przekraczamy wartość siedmiu volt istnieje tylko przebicie lawinowe. Takie napięcie jest tak naprawdę niezależne od płynącego prądu, natomiast zmienia się niezbyt mocno przy większych zmianach prądu przebicia. Najważniejsze zastosowanie diody Zenera to źródło napięcia odniesienia w stabilizatorach, ale także jest stosowane do przesuwania poziomów napięć. Czasami wykorzystywany jest jak element zabezpieczający i przeciwprzepięciowy.

Tags: prąd, parametry, zawór